Krasavec.

Legion Beta classes: Restoration Shaman 7


Krásný letní den přeji všem nadšencům do healování! Hlásí se grandmaster Decoy a vy právě čtete první řádky dalšího pokračování Legion Beta class previews, ve kterém se dneska podíváme na jeden z evergreenů mezi healery – restoration shamana. Pohodlně se usaďte do Vaší vodní postele židle, představte si krásný zvuk Healing Tide totemu a nechte mé Healing Waves plné informací pronikat přímo do vaší hlavy – slibuji, že na koncí článku budete z tohoto článku tak hrozně moc mokří, jako kdybych Vás právě osprchoval Riptidem přímo do obličeje. Odplouváme!

 

Na hraně zítřka

S koncem WoD je resto shaman možná trochu mylně považován za velice přímočarý a jednoduchý spec – Riptide, Chain Heal, Chain Heal, oh shit, něco se stalo, Healing Tide, SAVED! V důsledku několika podstatných změn ve skillech a number tuningu a tradičnímu nárůstu nároků na mana management se však na přelomu datadisků resto promění na komplexní spec, pro jehož maximální využití bude nutné pružně měnit gameplay v průběhu fightu, plánovat cooldowny, efektivně je využívat a „koukat dopředu“. I když toto tvrzení může znít jako jedno z tradičních healerských klišé, z Legion beta testování lze cítit, že nést břímě za healování raidu bude podobně jako v Highmaulu velká výzva – ne-li ještě větší. Jeden špatně použitý Surge nebo Healing Rain může spustit lavinu, mana leak, ze kterého se už do konce fightu třeba nebude možné vyhrabat. A to se nevyplatí.

 

Hlavní změny

V souvislosti s příchodem Legionu se hodně mluví o ability pruningu. V případě restoration shamana si však myslím, že jde o zbytečné obavy – tlačítek bude stále dost a healování se ani zdaleka nejeví jako jednotvárné, nedej bože nudné. Jistě, přišli jsme o baseline utility spelly jako Capacitor, Earthgrab nebo Flame / Earth Elementala, stejně tak o další baseline spelly jako Unleash Life nebo Ascendance. Odstranění Grounding Totemu je spíše záležitostí PvP a po (víceméně) flavor spellech jako jsou/byly Water Shield a Earth Shield si myslím, že nikomu smutno nebude. Na druhou stranu, mnoho našich talentů jsou aktivní ability, nemluvě o extra abilitě z artefaktu. Přibyl baseline Lava Burst, který opět trochu zvýší naše burst DPS, nejen v raidu. No a konečně, mnoho trinketů bude on-use. Mačkat tlačítka tedy budeme.

Ability pruning is not a thing around here. Shaman je v tomto ohledu v pořádku.

 

Talenty

Není tajemstvím, že u drtivé většiny speců došlo k velkým změnám v talentech. Resto shaman není výjimkou – některé talenty byly mezi řádky popřeházeny, jiné byly odstraněny, pár jich je zbrusu nových a některé současné skilly se v talenty změnily.

Následující obrázek ukazuje volby talentů, které budeme s největší pravděpodobností v raidu používat defaultně. Pojďme si jednotlivé řádky projít popořadě:

Nejosvědčenější kombinace talentů pro první raidy.

Nejosvědčenější kombinace talentů pro první raidy.

15: Riptide  tvoří velkou porci koláče z našeho healingu a Torrent ještě dále přidává tomuto skillu na významu. Initial hit Riptidu dokáže s Torrentem a za pomoci mastery critnout klidně i za 400k. Unleash Life je v současné podobě po odebrání speed boostu nepoužitelný a Undulation příliš nepraktický pro potřeby raid healování.

30: Graceful Spirit all the way. Až 25% uptime na Spiritwalker’s Grace (+ speed boost během jeho trvání) je zkrátka něco, co si spec jako resto shaman nemůže dovolit nepickovat na úkor jiného talentu. Gust of Wind je spíše pomůcka pro expení a Wind Rush Totem vypadá jako dobrý raid utility cooldown jen na papíře. Nechme Roarovat guardian druidy.

45: Tři utility totemy, pro potřeby raidu naprosto nezajímavé a spíše nepoužitelné. Všimněte si, že Lightning Surge Totem (dříve Capacitor) se nyní, stejně jako například Spirit Link, umísťuje rovnou na místo určení, namísto pod vaše nohy.

60: Crashing Waves býval v early alpha a beta buildech jedním z našich nejsilnějších talentů, po jeho nerfech však tomu už tak není. V tomto řádku volíme cooldown Ancestral Guidance, který v Legionu zaujme pozici namísto Ascendance – později ještě vysvětlím proč. Deluge může být velmi zajímavý talent v situacích, kdy je raid na stacku (Ultraxion fighty), avšak pravděpodobně tento talent volit nebudeme, už kvůli dříve vzpomínaným nárokům na manu.

75: Nejen pro mě je velkým překvapením, že Ancestral Protection Totem je stále ve hře. Nabídka extra reinkarnace (nejen) pro raid membera se může zdát lákavou, avšak po úpravě tohoto talentu (Cannot reincarnate an ally who dies to massive damage) může být jeho účinnost diskutabilní a vůbec celý tento talent tak trochu působí „proti srsti“ healerů – ti by se měli starat o to, aby nikdo neumřel, ne úmyslně cheesovat a nechat raid membera umřít. Bude však zajímavé sledovat, kdo během progressu přijde s nejoriginálnějším využitím tohoto talentu. Earthen Shield Totem je spíše expící talent, Ancestral Vigor platí v tomto řádku za nejlepší a konzistentní volbu – prioritou by mělo být udržování tohoto buffu na tancích a lidech, u kterých se dá očekávat, že dostanou damage.

90: Cloudburst Totem se nečekaně stal jedničkou tohoto řádku. Echo of the Elements bylo od začátku alphy velice silné, postupné nervování však z tohoto talentu udělalo jen pozůstatek jeho dřívější slávy. Oproti tomu Cloudburst dostal značné boosty – nyní sbírá 30% veškerého healingu (namísto 25%), a co je ještě mnohem důležitější, počítá i overhealing. Nemluvě o tom, že tento totem sbírá i třeba healing z Ancestral Guidance. Ani s Cloudburstem však není vhodné overhealovat (nula benefitu z mastery), avšak stále se po změnách tohoto skillu jedná o obrovský boost pro tento talent. Jeho správné používání však bude rozhodně vyžadovat cit pro situaci a čtení hry. Pokud vám dělá problémy koukat na BigWigs, volte Echo. Třetí talent, Bottomless Depths, bude mít v porovnání s Cloudburst Totemem jen pramálo využití.

Neodpustil jsem si GIFko. Cloudburst Totem, You had my curiosity, but now you have my attention! 

Neodpustil jsem si GIFko. Cloudburst Totem, You had my curiosity, but now you have my attention!

100: Ascendance již nadále není naší baseline abilitou, tato změna však neznamená, že se jedná o automatický pick. A to zejména, když už v jiném řádku volíme Ancestral Guidance. Chain Heal i nadále zůstane naším way-to-go healem pro AoE situace, avšak bez High Tide není ani zdaleka tak účinný. I když nelze očekávat (alespoň na začátku datadisku) nějaký velký Chain Heal spam, High Tide je i přes nerf, který tento talent dostal, stále velkým boostem pro náš AoE healing. Wellspring je momentálně číselně trochu podtuněná a stojí hodně many, každopádně se jedná o zábavný talent, který by se mohl po jemném tuningu stát velice zajímavou volbou pro AoE situace.

 

Artefakt

 

Sharas'dal, Scepter of Tides. So badass.

Sharas’dal, Scepter of Tides. So badass.

Většina minor traitů nějakým způsobem upravuje nebo vylepšuje Chain Heal, Healing Wave a Healing Surge. Dále na našem artefaktu nalezneme i čistě defensivní, nebo utility traity, například Servant of the Queen nebo můj oblíbený Sense of Urgency (cítím synergii s reinkarnací!). Asi nejpodstatnějšími minor traity jsou Tidal Chains, Wavecrash, Queen Ascendant a Pull of the Sea, avšak dříve či později je odemknete všechny a je zbytečné se snažit je pickovat jako první – prioritou by mělo být odemknutí zlatých traitů.

Co se těchto týče, samozřejmě je nejlepší všechny tři zlaté dráčky odemknout co nejrychleji a nezdržovat se cestováním po středu talent stromu. Cumulative Upkeep se na první pohled jeví velmi v pořádku, avšak podle logů jsou Queen’s Decree a Tidal Pools o trochu silnější. Obzvláště prvně jmenovaný trait je značným HPS boostem pro Healing Stream Totem. Po odemknutí všech traitů dostanete možnost dále zvyšovat sílu artefaktu skrze trait Flow of the Tides. Jeden point stojí obrovský počet artifact poweru a slouží podobně jako ring upgrade ve WoD – k postupnému nerfování contentu, jako odměna Vaší za pokračující aktivitu ve hře.
Ve zkratce tedy: Queen’s Decree (1) >>> Tidal Pools (2) > Cumulative Upkeep (3) > zbylé minor traity > Flow of the Tides (4)

 

 

 

 

Priority. Source: chainheal.com

Priority. Source: chainheal.com

Náš aktivní skill – Gift of the Queen – je moderate, targetovatelný AoE heal na až 6 lidí s cooldownem 45 sekund, který dále na 6 sekund zvyšuje jejich maximální HP o 10%. Jelikož nestojí žádnou manu, jedná se o velmi efektivní AoE heal, který je nutno používat co nejvíce. Dále bych vypíchnul jeho kouzlo s Ancestral Guidance – snažte se tyto dva spelly používat dohromady, jak jen to bude možné. Raid Lay on Hands hype!

How to resto shaman?

Jak se „to“ tedy bude v Legionu hrát? Inu, rozdíly nejsou zase tak strašné. Základy zůstávají stejné – Riptide na cooldown, Healing Stream Totem co nejčastěji (nenechat ho mimo cooldown). Důraz je kladen na maximální využívání buffu Tidal Waves na Healing Surge a Healing Wave. Chain Heal by se měl používat s větší rozvahou, než je tomu nyní, avšak stále se jedná o náš hlavní spell do AoE situací. Cloudburst Totem a Gift of the Queen (v kombinaci s Ancestral Guidance) jsou nová, efektivní a elegantní řešení AoE healingu. No a konečně, Healing Tide Totem i přes plošné nerfy raid cooldownů nadále zůstává tlačítkem, které zastaví krvácení raidu, obzvláště v kombinaci s určitými artefact traity. Dá se očekávat, že naše mastery bude opět během progressu pracovat na jedničku a restoration shaman tak i nadále zůstane na výsluní.

 

Summary

Když vezmu v potaz veškeré informace a změny, osobní zkušenosti z Alphy/Bety a pocity mně i ostatních resto shamanů, nemohu říct nic jiného, než že náš spec bude v nadcházejícím datadisku velice v pořádku. Restoration shaman i nadále zůstane velice silným healing specem z důvodu zachování naší core mechaniky – mastery, našich silných cooldownů, které podrží raid když je třeba a konzistentního healing outputu. Nemohu se zbavit pocitu, že se skillcap trochu zvýšil, ale s o to větší chutí se po vydání Legionu pustím do dalšího, hlubokého theorycraftingu a budu zjišťovat, jak z našeho milovaného specu vymáčknout maximum.

Restoration shaman is love. Restoration shaman is life.


Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 zamyšlení nad “Legion Beta classes: Restoration Shaman